Steve Jobs és az oktatás
Steve Jobsról halála óta sok mindent írtak, és sokan szemezgettek a róla írott könyvből. Főleg a szaftosabb részeket. Két helyen azonban kifejti az oktatással kapcsolatos véleményét is. Idézetek jönnek.
Vacsoránál a társalgás nagy része az oktatás körül folyt. Murdoch éppen akkor vette fel Joel Kleint, New York City korábbi oktatásért felelős vezetőjét, mert be akarta indítani egy digitális tantervrészleget. Murdoch emlékezete szerint Jobs eléggé leszólta azt az elképzelést, hogy a technológia képes lenne átalakítani az oktatást. Jobs azonban egyetértett Murdochkal abban, hogy a papíralapú tankönyvipart el fogják söpörni a digitális oktatási tananyagok.
Jobs tulajdonképpen a tankönyvet tűzte ki a következő célterületként, amelyet át akart alakítani. Úgy vélte, olyan évi 8 milliárd dolláros üzletről van szó, ami megérett a hatalomátvételre. Az is megdöbbentette, hogy biztonsági okokból sok iskolában nincs zárható szekrény, úgyhogy a gyerekeknek nehéz hátizsákot kell hurcolniuk. "AZ iPad ezt meg fogja oldani" - mondta. Az volt az elképzelése, hogy kiváló tankönyvírókat vesz fel a digitális változattok megalkotására, és ezeket az iPad eleve tartalmazza majd.
Ezen felül megbeszéléseket tartott a főbb kiadókkal, mint például a Pearson Education, üzleti kapcsolat kialakításáról. "Az a folyamat, ahogy a tagállamok jóváhagyják a tankönyveket, a velejéig romlott - állította Jobs. De ha ingyenessé tesszük a tananyagokat, és az iPaddel együtt hozzáférhetővé válnak, akkor nem lesz szükség engedélyeztetésre. A gazdasági nehézségek tagállami szinten még legalább egy évtizedig eltartanak, és mi lehetőséget kínálunk az egész folyamat megkerülésére és a takarékoskodásra."
(Walter Isaacson: Steve Jobs. Budapest, HVG könyvek, 2011, 529. o.)
Jobs az amerikai oktatási rendszert is támadta, amely szerinte reménytelenül idejétmúlt és a szakszervezeti előírások miatt reménytelenül megnyomorított. Amíg meg nem törik a tanárok szakszervezetét, addig egyáltalán nincs esély arra, hogy az oktatás megújuljon. A tanárokat szellemi foglalkozásúként kell kezelni, és nem úgy, mintha összeszerelő szalag mellett dolgoznának. Az igazgatóknak meg kellene engedni, hogy a teljesítményük alapján vegyenek fel és bocsássanak el tanárokat. Hozzátette, teljesen abszurd, hogy az amerikai osztályokban a tanárok még mindig a tábla előtt állnak és tankönyveket használnak. Minden könyvnek, tanulást elősegítő eszköznek digitálisnak és interaktívnak kellene lennie, valós idejű visszacsatolásokkal és egyéni igényekre szabva.
(Walter Isaacson: Steve Jobs. Budapest, HVG könyvek, 2011, 562-563. o.)
Hosszasan lehetne kommentálni Jobs szavait pro és kontra, de ezt most kihagynám. Aki akarja megteheti.
A könyvet egyébként a HVG adta ki, és itt lehet belelapozni. Jó kis olvasmány lett, bár a fordításon lehet látni, hogy rohamtempóban készült, maradt benne egy pár hiba, ami az élvezeti értékéből mit sem von le.
Update (2012-01-24):
Témába vág az Apple "Önkiadó-rendszere".
Megjegyzések
Megjegyzés küldése