Időszerű még ma a blogolás a Twitter és a Facebook mellett?
A World Blogging Forum 2010 résztvevői a blogolás jövőjéről beszélgettek nemrég Bécsben.
Érdekesebb vélemények:
És lehetne folytatni a sort, itt is olvashatók még logikus magyarázatok a blogolás háttérbe szorulásáról.
Ha kutatási, oktatási céllal közelítek a téma felé, akkor részemről a következő "combo"-t tudnám elképzelni:
A lista nyilván további eszközökkel is bővíthető, csak győzzük idővel és energiával.
Érdekesebb vélemények:
- "Időszerű még manapság a blogolás? 9 éve blogolok, de manapság már gyakrabban használok Twitter-t és Facebook-ot." (Heinz Wittenbrink)
- "Facebook=fastfood, blog=főzd magad" (Ritchie Pettauer)
- A blog személyes tudás-kezelő, amivel a régebbi bejegyzések könnyebben és gyorsabban visszakereshetők.
- Sok blog tényfeltáró jelleggel agyon- vagy elhallgatott témák publikálásával még mindig nagy feltűnést, botrányt tud kelteni és nagyban hozzá tud járulni az igazság érvényre juttatásához. (pl. háborús veteránok listájának közzététele Horvátországban, akik jogosulatlan privilégiumokhoz jutottak).
- Sok blogger tech geak-ként átnyergelt az újabb web2.0-es eszközökre, mivel azok újabb funkciókat, vagy a korábbiak felturbózott változatait nyújtották, és korábbi blogjaikat feladták, magukra hagyták.
- Mit lehet ehhez hozzátenni? Ez egy nagyon plasztikus, kifejező hasonlat. Csili-vili, mindig forgalmas (sok barát, ismerős, még több potenciális barát, ismerős), de mások által üzemeltetett nagyüzem és egy szerény, kis konyha, ahol maximum egy asztal van pár barátnak, akik néhanapján betérnek. :)
- Igaz, és a blogolás rendszerezettebbé is teszi az embert. Az írásos, nem 140 karakteres megfogalmazás, a dolgok alaposabb átgondolására készteti az embert. Ez szerintem a blogolás legnagyobb erénye.
- Igen, nálunk is voltak hasonló esetek, botránykeltő, bennfentes blogok (pl. a TV2 belső ügyeiről), amik el-eltűntek, de különböző tükrözésekkel valahogy mindig elérhetők maradtak a világhálón. Vö.: "The internet's not written in pencil, Mark, it's written in ink." (Social Network) Persze az "igazság kapuja" szlogen szerintem (részben) sántít, hiszen az iráni tüntetéseknél a Twitter vitte a prímet és nem a blogok.
És lehetne folytatni a sort, itt is olvashatók még logikus magyarázatok a blogolás háttérbe szorulásáról.
Ha kutatási, oktatási céllal közelítek a téma felé, akkor részemről a következő "combo"-t tudnám elképzelni:
- Twitter - a redundáns: Kutatással, oktatással kapcsolatos problémafelvetések, ötletek, ötletcsírák. Előny: gyors, azonnal rögzít, nem vész el az ötlet. Hátrány: sok a redundancia, aki a követők közül lecsap és gyorsabb a megvalósításban, helyzeti előnybe kerülhet.
- Blog - az informatív: átgondolt, hosszabb, több eszközzel szemléltetett gondolatmenetek. Mivel több a tartalom, az információ, ezért a tartalmak nem frissülnek feltétlenül olyan gyakran.
- Facebook - a transzparens: Két dologra is alkalmas: közösségi életre és kutatásra/oktatásra. Szóba jöhető tevékenységek: (tanuló)csoportok létrehozása, oktatási projektek futtatása, oktatói és kutatói PR-munka, ("látványpékség"), egyszerű, rövid üzenetek a külvilág felé. Fokozottan nyilvános jellege miatt mindent alaposan meg kell gondolni.
A lista nyilván további eszközökkel is bővíthető, csak győzzük idővel és energiával.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése